Państwowe Policealne Studium Wokalno-Baletowe w Gliwicach
2022/2023
Podstawa prawna:
§1.
Na pierwszy semestr studium może ubiegać się kandydat, który w danym roku kalendarzowym kończy nie więcej niż 23 lata.
W szczególnie uzasadnionych przypadkach , na wniosek dyrektora szkoły minister MKiDN może wyrazić zgodę na ubieganie się o przyjęcie do studium przez kandydata przekraczającego 23 lata.
§ 2.
§ 3.
a)zapewnieniu indywidualnego przeprowadzenia dla każdego kandydata badania przydatności lub egzaminu wstępnego praktycznego lub ustnego;
b)zapewnieniu warunków lokalowych adekwatnych do potrzeb kandydata;
c)zapewnieniu odpowiedniego wyposażenia niezbędnego do przeprowadzenia badania przydatności lub egzaminu wstępnego.
§ 4.
a. Podanie do publicznej wiadomości informacji o warunkach rekrutacji.
b. Ustalenie zakresu i tematów badania przydatności lub egzaminu wstępnego.
c. Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych
i niezakwalifikowanych do szkoły – w terminie 7 dni od dnia przeprowadzenia badania przydatności lub egzaminu wstępnego.
d. Podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych do szkoły w terminie do dnia 5 sierpnia roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który przeprowadzane jest postępowanie rekrutacyjne.
§ 5.
1. Kandydaci zakwalifikowani do przyjęcia do szkoły zostają przyjęci pod warunkiem dostarczenia najpóźniej do dnia 31 lipca roku szkolnego poprzedzającego rok szkolny, na który przeprowadzane jest postępowanie rekrutacyjne świadectwa szkolnego potwierdzającego ukończenie szkoły średniej..
§ 6.
1. W przypadku ubiegania się przez kandydata o przyjęcie do klasy wyższej niż pierwsza lub na semestr wyższy niż pierwszy lub na rok kształcenia wyższy niż pierwszy, a także w przypadku przechodzenia ucznia z innej publicznej szkoły albo w przypadku złożenia przez kandydata wniosku o przyjęcie w trakcie roku szkolnego, przeprowadza się egzamin kwalifikacyjny.
2. Egzamin kwalifikacyjny ma na celu sprawdzenie, czy predyspozycje i poziom umiejętności kandydata odpowiadają programowi klasy, semestru albo roku kształcenia w szkole do której kandydat ma być przyjęty.
3. Warunkiem przeprowadzenia egzaminu kwalifikacyjnego jest posiadanie przez szkołę możliwości przyjęcia kandydata.
4.Termin przeprowadzenia egzaminu kwalifikacyjnego przypada w terminie przeprowadzania badania przydatności lub egzaminu wstępnego lub w terminie wyznaczonym przez dyrektora szkoły w ciągu 30 dni od daty złożenia wniosku.
5. W celu przeprowadzenia egzaminu kwalifikacyjnego dyrektor szkoły powołuje komisji kwalifikującą w skład której wchodzą nauczyciele szkoły. Wyznacza przewodniczącego oraz określa zadania członków tej komisji.
6. Do szczegółowych zadań komisji kwalifikacyjnej należy:
7. Dyrektor szkoły, na podstawie oceny predyspozycji i poziomu umiejętności kandydata, podejmuje decyzję o przyjęciu kandydata do danej klasy, na dany semestr lub rok kształcenia w szkole – po przedłożeniu przez kandydata świadectwa potwierdzającego ukończenie lub uzyskanie promocji do klasy odpowiednio programowo niższej w stosunku do klasy, o przyjęcie do której kandydat się ubiegał.
8. Różnice programowe w zakresie zajęć edukacyjnych ogólnokształcących uczeń uzupełnia na warunkach ustalonych przez nauczycieli prowadzących dane zajęcia edukacyjne.
9. Jeżeli w szkole naucza się jako przedmiotu obowiązkowego języka obcego nowożytnego innego niż język obcy nowożytny, którego uczeń uczył się w poprzedniej szkole, a rozkład zajęć uniemożliwia mu uczęszczanie na zajęcia innej grupy w tej samej szkole, uczeń może: uczyć się danego języka obcego nowożytnego, wyrównując we własnym zakresie braki programowe do końca roku szkolnego, albo kontynuować we własnym zakresie naukę języka obcego nowożytnego, którego uczył się w poprzedniej szkole, albo uczęszczać na zajęcia z danego języka obcego nowożytnego w innej szkole.
10. Dla ucznia, który kontynuuje we własnym zakresie naukę języka obcego nowożytnego jako przedmiotu obowiązkowego, przeprowadza się egzamin klasyfikacyjny. Egzamin klasyfikacyjny jest przeprowadzany na podstawie przepisów w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w publicznych szkołach i placówkach artystycznych.
§7
PROCEDURA ODWOŁAWCZA
od decyzji Szkolnej Komisji Rekrutacyjnej przysługuje odwołanie.
Z przebiegu egzaminu wstępnego komisja rekrutacyjna sporządza protokoły egzaminu wstępnego obejmujące listę kandydatów którzy przystąpili do egzaminu wstępnego oraz oceny w skali punktowej (0-75) ogólna ze wszystkich egzaminów
– ocena w skali punktowej z poszczególnego n/w egzaminu ( 0-25).
– egzamin praktyczny taneczny (min. 15 punktów),
– egzamin praktyczny wokalny (min. 15 punktów),
– egzamin ustny z dziedziny sztuki związanej z wybraną przez kandydata specjalnością kształcenia -podstawowe wiadomości o teatrze muzycznym i aktualnych wydarzeniach kulturalnych ( min. 13 punktów).